امروزه طراحی سایت به اشکال گوناگونی امکان پذیر است مانند طراحی سایت با وردپرس، جوملا و اختصاصی ولی در این مقاله سعی شده ابعاد گوناگون آن را برای شما باز کنیم و از حقایق آن پرده برداریم.

همانطور که گفتیم به طور کلی طراحی سایت به دو قسمت اختصاصی و سی ام اس (‌CMS) امکان پذیر است در واقع سخت ترین راه طراحی اختصاصی و راحت ترین راه همانند نصب یک برنامه رایگان در ویندوز استفاده از سی ام اس ها می باشد.

تصویر موکاپ

طراحی سایت با سی ام اس (‌CMS)

سی ام اس ها انواع گوناگونی دارند که با توجه به موارد مصرف آن دسته بندی می شوند، البته قوی ترین، سبک ترین و پر استفاده  ترین آنها وردپرس است که در این مطلب به آن می پردازیم.

سی ام اس وردپرس که از این پس به آن ژنراتور می گوییم مخصوص هر کاری که شما اراده کنید هست مانند: ساخت سایت های برندینگ، ویترینی، تخصصی، دانلود، فروشگاه، تیکت و حتی جامعه مجازی به طور کلی هر چه بگوییم کم گفتیم ولی چه چیزی آن را متمایز کرده است؟ برای مثال این ژنراتور را با جوملا ( سی ام اس جوملا ) مقایسه می کنیم. فکر کنید نیاز به نصب چیزی دارید که آمار وب سایت شما را نمایش دهد در وردپرس به راحتی وارد بخش افزونه ها می شوید و در قسمت جستجو کلمه آمار را می نویسید به راحتی در اختیار شما قرار میگیرد با بارگیری و فعال کردن، در سایت شما نصب و فعال می گردد ولی در جوملا اول باید فایلی به اسم کامپوننت آمار را دانلود کنید بعد در قسمت کامپوننت ها بارگذاری و بعد فعال کنید.

یکی دیگر از دلایل استفاده از این سی ام اس محبوب ( وردپرس ) آپدیت های رایگان و همیشگی آن است البته لازم به ذکر است که سی ام اس های نامبرده تماما رایگان است مگر در موارد خاص که شما نیاز به یک ژنراتور اختصاصی داشته باشید.

در خصوص به روز رسانی رایگان این سی ام اس باید گفت همیشه سعی شده به روز رسانی ها زیاد و مرتب باشد تا سایت شما با مشکلی روبرو نشود. در خصوص برتری دیگر این سی ام اس قالب های ( پوسته )‌ آن است که بسیار متنوع و حتی اکثرا رایگان می باشد. امید است در مقالات آینده بیشتر در خصوص سی ام اس ها نگاشته شود تا با دنیای آن آشنا شوید.

تصویر سی ام اس

طراحی سایت اختصاصی ارزان یا گران

طراحی سایت اختصاصی از هر جنبه ای گران است البته از نگاه ما! حال بیایید از نگاه مشتری ببینید، مشتری می گوید سایتی میخواهد که اسلایدر داشته باشد قالبی زیبا و اختصاصی، یک سیستم حسابداری و تیکت پشتیبانی قوی داشته باشد همینطور به حدی سبک باشد که با بدترین اینترنت ها ( سرعت )‌ به راحتی بالا بیاید. بهترین پیشنهاد طراحی سایت اختصاصی است که به دو قسمت لینوکسی (php)‌ و ویندوزی (asp) تقسیم می شود که در این مقاله ما در خصوص پی اچ پی صحبت میکنیم. 

سایت های اختصاصی جدید عمدتا با فریمورک (framework) لاراول نوشته می شود، دلیل انتخاب آن سهولت در کدنویسی و همینطور امنیت و انعطاف زیاد آن است، وقتی برای طراحی سایت از این کتابخانه استفاده می کنیم باید انتظار سایتی بهینه و کم حجم داشته باشیم البته قابلیت های متنوع نیز از این دست انتظارات ما می باشد.

هاست و دامنه ارزان و رایگان خوب است؟

ابتدا هاست و دامنه را باید توضیح دهیم، فرض کنید شما اسم ( دامنه ) را میخرید حال میخواهید وبسایت خود را راه اندازی کنید پس به یک فضا نیاز دارید تا فایل های خود را در داخل آن آپلود کنید به این فضا هاست می گویند به لغت هاست معنی میزبان می دهد.

هاست ها به چهار دسته تقسیم می شوند که عبارت انداز: 

  • هاست رایگان
  • هاست اشتراکی یا ارزان
  • هاست تخصصی ( مخصوص وردپرس، جوملا، ووکامرس و…)
  • هاست دانلود

هاست های رایگان بدترین نوع و هاست اشتراکی و ارزان کم سرعت ترین آن است. این موضوع دلایل بسیاری دارد که برای شما شرح می دهیم:

هاست های رایگان بدلیل منابع به شدت پایین و اشتراک بین هزاران سایت سرعت پایینی دارد که حتی به خزنده های گوگل مجال بررسی سایت را نمی دهند به طور کلی یا سرعت پایین است و یا سایت قطع می باشد،هاست های اشتراکی یا ارزان به طور کلی بین تعداد پایین ترین منابع به اشتراک دارند البته همچنان سرعت پایین است ولی حداقل قطعی سایت به شدت پایین می آید، هاست تخصصی منابع بالاتری نسبت به هاست اشتراکی و ارزان دارد ولی با این حال بین تعداد نفرات انگشت شماری تقسیم می شود و البته سرعت بالایی دارد.

هاست های دانلود تنها مخصوص آپلود و دانلود فایل می باشند به طور کل شما نمیتوانید در آن از سی ام اس و… استفاده کنید فقط مانند یک حافظه می شود از آن استفاده نمود.

امیدوارم از این مقاله نهایت استفاده را ببرید امید است در آینده با مقاله های بیشتر شما عزیزان را در خصوص طراحی سایت بیشتر آشنا نماییم، در صورت سفارش طراحی سایت لطفا در قسمت تماس با ما با مشاورین مجرب آریو ترند ارتباط بگیرید تا شما را راهنمایی نمایند.